Çimstone Nedir?

Evlerde en çok zaman geçirilen yerlerden biri olan mutfakta mutfak tezgahları ayrı ve önemli bir yer tutmaktadır. Mutfak tezgahlarının üretildiği malzemenin dokusu, rengi ve dayanımı da o yüzden çok önemlidir. Mutfak tezgahlarında doğal taş gruplarının kullanımı öne çıkmaktadır. Granit ve mermer bu doğal taşların başlıca olanlarıdır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber daha iyi özelliklere sahip taşlar üretilip kullanılmaya başlanmıştır. Bu taşlardan öne çıkanlardan birisi de çimstone taşıdır.


Çimstone Nedir?


Çimstone, ileri teknoloji ile üretilmiş kuvars esaslı kompozit ve yüksek dayanıma sahip bir malzemedir. Teknolojinin tüm güzellikleriyle oluşturulmuş yüksek çizilme ve basınç dayanımı olan, leke tutmayan ve oldukça fazla renk seçeneğine sahip bir malzemedir.


Çimstone Mutfak Tezgahı Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

•    İçerisindeki kuvars içeriğinden dolayı Çimstone Mutfak Tezgahları yüksek aşınma ve çizilme dayanımına sahiptir. Bu da üzerinde herhangi bir sorun olmadan ve kesme tahtası kullanmadan kesme, doğrama işlemi yapılabileceği anlamına gelir. Ancak mutfak tezgahının uzun yıllar aynı durumunda muhafaza edilebilmesi için kesme tahtası kullanılması önerilmektedir.

•    Çimstone yapısı gereği diğer doğal taşlara göre ısıya daha dayanıklıdır. Ancak tüm taşlarda olduğu gibi Çimstone Tezgahları da ısı altında belirli değişimler, çatlama, kırılma gibi durumlar gösterebilir. Bu nedenle yüksek ısıya sahip tencere vb. şeylerin altına altlık koyarak tezgaha yerleştirilmesi önerilir.

•    Çimstone yüzeyi üzerinde yemek hazırlama konusu da çok merak edilmektedir. Çimstone gerek ülke standartları olsun gerek uluslararası standartlar olsun hepsini fazlasıyla karşılayarak yemek hazırlama için en uygun yüzey unvanını almıştır.

•    Çimstone yüzeyinin temizlendiği ürünler dikkatli seçilmelidir ve mutfak tezgahı üzerinde uzun süre bekletilmemelidir. Alkali ürünler, ağır yağ çözücüler ve boya çıkarıcılar uzun süre temas halinde olursa tezgah yüzeyi zarar görecektir. Tezgahın bu ürünlere maruz kalması durumunda tezgah hemen ıslak biz bez ile temizlenmelidir.

•    Çimstone yüzeyine cila yapılmasına gerek yoktur. İçeriğindeki kuvarstan dolayı doğal parlaklığa sahip olan bir malzemedir. Çimstone mutfak tezgahı uzun yıllar bu parlaklığını koruyacaktır. Bunun için sadece günlük sıradan bir temizleme işleminin yapılması yeterlidir. Polisaj ve cila uygulanması Çimstone mutfak tezgahında kalıcı yüzey bozuklukları oluşturacaktır.

•    Çimstone mutfak tezgahları bir Bakım Koruma Kılavuzuna sahiptir. İçerisinde Çimstone mutfak tezgahlarının nasıl kullanılması gerektiği, uzun ömürlü olmasını sağlamak için ne yapılması gerektiği gibi pek çok şey yazılmaktadır. Bu Bakım Koruma Kılavuzunu okumak kullanıcılar için faydalı olacaktır.


Çimstone Mutfak Tezgahları Nerede Üretiliyor?


Çimstone malzemesi piyasaya çıktığından beri hızla yaygınlaşmıştır ve öne çıkmıştır. Ülkemizde de çimstone tezgah ve banyo üretimine giren pek çok şirket ve firma vardır. Bu firmalar arasında özellikle Ankara’dakiler öne çıkmaktadır. Pek çoğunda şu anda oldukça fazla renk ve doku seçeneği vardır. Her geçen gün de bu skalalarını genişletmektedirler.